A BRASSÓI LAPOK 1998. augusztus 7-13.-i számának címlapja
Képaláírás: Zólya-porta, ahonnan a segítség érkezik. Riportunk a 3. oldalon
Fényképezte: Csutak Levente
Zsombor fogadott fiataljai
Öt évvel ezelőtt a budapesti Berzsenyi Dániel Gimnázium tanára, Fenyő D. György brassói kollégájával és barátjával, Bálint Ferenccel meglátogatták Székelyzsombort, a sokak számára csak Jókai Mór Minden poklon keresztül című regényének színhelyét. Elképedve látták, hogy milyen állapotban van a falu fölé tornyosuló mentsvár, s elhatározták, berzsenyis és áprilys diákokkal eljönnek a Szászföld és a Székelyföld határán fekvő faluba táborozni, kitakarítják a műemlék környékét és tatarozzák a várat.
Holland segítséggel 1994-ben megvásárolták a Székelyzsombor központjában, Nyírő József szülőházával szemben lévő Zólya-portát, ahol az idén is két turnusban táboroztak, építették kis gazdaságukat, segítettek a falusiaknak a munkában.
Délidő van. A táborozók a kultúrotthon termében ebédelnek. A konyhások szerre kihordják a krumplilevest, a mákostésztát és a dinnyét. Jól esik az étel, hiszen ez a délelőtt sem henyéléssel telt el, hanem kemény munkával.
- Nem is rossz konyhásnak lenni - mondja Vidor Anna, az egyik budapesti diák -, azért is, mert a konyhás aznap nem dolgozik. Csak a mosogatás ne volna...
Anna csak félig mondja komolyan. hogy teher számukra a vállalt munka.
- Jó buli eljönni egy ilyen diáktáborba. Szeretem Székelyzsombort, mert igazi falu. Magyarországon nincsenek ilyen elzárt falvak. S a városinak felüdülés a világtól kissé elvonulni. Idén felvételiztem az informatikára, de ha már nem vagyok berzsenyis diák, az nem azt jelenti, hogy jövőre nem jövök el a táborba.
24 magyarországi és három brassói vendége van a tábornak. Ennyién jelentkeztek. A pestiek tülekedtek, szerencsésnek tartja magát, aki eljutott Székelyzsomborra, a brassóiak inkább fanyalogtak a munkatábor hallatán.
- Én biztattam az osztálytársaimat, a barátaimat is, hogy jöjjenek, de nem akartak, azt mondták, hogy ők nem töltik a vakációjukat munkával - mondja Budai Klára Ágnes. - Először jövök a zsombori táborba, és egyáltalán nem rossz, sőt, határozottan kellemes.
- Negyedszer vagyok itt - mondja Ambrus, a becenevén Bruma. - Szeretem, mert olyan csendes ez a falu, nincsenek autók, nincs büdös benzingőz. Szeretem végignézni, amint este elvonul a csorda.
A 16 éves Mikes Dani előbb komolyra fogja:
- Ez a tábor azért van, hogy megismerjük az itteni magyarokat, az életmódjukat. A zsomboriak sajnálnák, ha már többet nem jönnénk, akárcsak mi.
- Az idén kevés volt a pénz, s így keveset is tudtunk megvalósítani - mondja Györke Emese kísérőtanár. - Kimeszeltük a régi házat, ahol majd a falumúzeum lesz. Fát raktunk Anna néninél, Teréz néninél vízárkot ástunk. Bruma volt a függőón. Az ároknak 1,60 m-nek kellett lennie, Bruma 1,50 m, könnyű volt a mérést elvégezni.
Teréz néni egyedül él a kis nyugdíjából, földje sincs.
- Ha ezek a gyerekek nincsenek, soha nem vezetem be a vizet az udvarra. A drágák eljöttek vakációzni, aztán itt dolgoztak nálam égész délelőtt. Köszönöm drága gyermekeim.
Dani, hogy el ne érzékenyüljünk, huncutul kiszól:
- Aztán hiányozni fog Pesten az aszfaltról a tehénganaj.
A tábor szerdán zárult. A vakáció még tart, Dani az ősszel visszatér a gimibe. S reméli, jövő nyáron Székelyzsomborra.
Dreguss Gyöngyvér
Hírek, újdonságok