A véndiákok is visszavágynak
Kapcsolatépítő munkatábor zajlik a Brassó megyei Székelyzsomboron, Nyírő József szülőfalujában Táncház, filmvetítés, játék, zene, móka s egyéb meglepetés - jelzi a székelyzsombori művelődési ház falán lógó napi programlap. A meglehetősen sűrű napi teendők végeztével a táborozók lassan beszállingóznak a tágas, fapadlózatú terembe, ahol Máthé István és Palkó Annamária táncoktató vezényszavára felcsendül a csángó muzsika.
A táborlakók előbb bátortalanul, majd egyre inkább ráéreznek a zene ritmusára, belelendülve ropják, kis idő múlva azonban jókora porfelleg kerekedik a kultúrházban.
A Brassó megye északi csücskében fekvő kis székely településen, Nyírő József szülőfalujában évről évre buzgó kis munkások tűnnek fel. A tizenhatodik alkalommal megszervezett kapcsolatépítő munkatábor résztvevői az előző évekkel ellentétben idén egyetlen csoportban munkálkodnak. A hetvenöt táborlakó többsége már nem kezdő, hiszen a legtöbben visszajáró vendégei a székelyzsombori tábornak. Ötvenen a budapesti Berzsenyi Dániel Középiskola diákjai, huszonöten pedig a brassói Áprily Lajos Főgimnáziumból érkeztek.
"Az első két évben az immár Székelyzsomboron meghonosodott tábort Alsórákoson szerveztük meg. A testvériskolai kapcsolat révén a brassói és a budapesti középiskola diákjainak a tábor révén alkalmuk adódott egymást megismerni, és értékes munkájukkal segíteni a falu lakóit" - emlékezett viszsza a kezdetekre Fenyő D. György budapesti tanár. Az első néhány évben a diákok a falu fölött őrködő parasztvárat tatarozták. Holland segítséggel megvásárolták a falu központjában álló Zólya-portát, és a falubelieknek nyújtott segítség mellett elkezdődött a több mint száz éves parasztporta felújítása. A diákok évente több mint két héten keresztül azon munkálkodnak, hogy a régi parasztházat eredeti jellegzetességét megőrizve újítsák fel. Az udvar hátsó részében a tábor számára már évek óta készül az új szálláshely és konyha.
A diákok egy asztalos és egy kőműves irányításával dolgoznak délelőttönként a táborozóhely kialakításán. Idén a régi kemence visszaállításán buzgólkodtak, délután a kézműves-tevékenységeken vehetnek részt, vagy különböző szakkörök közül válogathatnak. A színjátszó körön betanult darabot a tábor utolsó napján adják elő a fiatalok, de zenés-táncos előadásukat is megcsodálhatják a falu lakói. Utassy Katalin budapesti tanárnő kosárfonás vagy a batikolás technikáját oktatja, s a táborozók mellett a falusi gyerekekkel is sokat foglalkozik. A kicsik már megszokták, hogy amikor megérkeznek az idegenek a faluba, indulhatnak is a kultúrház felé, ahol gyöngyöt fűzhetnek, és színes krétával színek kavalkádját vihetik fel a nagy fehér rajzlapokra. A táborozók azonban a munkán kívül kirándulnak is: idén Szászbudára, Szászkézdre és Szászfehéregyházára látogatnak el, de alkalmuk lesz felüdülni a Mohosban, illetve a Szent Anna-tó vizében is. Nem tudni pontosan, mi csábítja vissza a diákokat évről évre Székelyzsomborra: a két Marika tanító néni főztje vagy a Nyírő József szülőfalujának sajátos varázsa, de tény, hogy augusztus elején a második turnus helyett a véndiákok táborát kell megszervezni a Brassó megyei faluban.
2006. július 24.
Hírek, újdonságok