Székelyzsomboron még a szúnyogcsípés is intenzívebb!
Romániai Magyar Szó, 2001. július 23.
Fenyő D. Györgynek és Bálint Ferencnek, a budapesti Berzsenyi Dániel Gimnázium, illetve a brassói Áprily Lajos Középiskola tanárainak köszönhetően július tizenegyedikétől augusztus elsejéig idén is "munkatábor" van a székelyzsombori vár lábainál. A kilenc éve megvásárolt Zólya-kúria rehabilitációja lassan valósul meg, de ez nem a táborozók, hanem a rendelkezésükre álló kis összeg miatt van így. Az érdeklődés egyre erőteljesebb a magyarországiak részéről, azonban a brassóiaké évről évre lankad.
A zsombori táborozás jövőben ünnepli tizedik évfordulóját. A szervezők szeretnének három napra meghívni minden eddig itt táborozót erre az ünnepre, meghitt közösségben együtt lenni, emlékezni a székely faluban szerzett élményekre, elfeledni a szürke hétköznapokat. Mindezt akkor, ha az anyagiak nem korlátozzák.
A művelődési ház, az iskola és udvara, a Zólya-porta, de esténként a parasztvár környéke is hangos. A táborozók nappal dolgoznak, esténként közös programokon vesznek részt, közösségi játékokat játszanak, táncházat, műhelyeket szerveznek, ismerkednek, barátkoznak.
Szombaton este a vár közelében tábortüzet gyújtottak, gitárkísérettel vidáman énekeltek. Vasárnap az Aranyos-pataknál "pihenték ki a hét fáradalmait", húst sütöttek, napoztak és játszottak. Este, vacsora után, a napi összefoglaló előtt kértük meg Fenyő D. György tanár urat, nyilatkozzon lapunknak.
-Hányadik éve ez a közös táborozásnak, hányan vesznek részt a 2001. évi zsombori táborozás első fordulóján?
-A táborozásnak a tizenegyedik, a székelyzsombori tábornak kilencedik évfordulója van idén. Alsórákoson és Brassóban volt az első kettő, azután kezdődött el Székelyzsomboron. Idén az első turnus sikeres volt. Összesen nyolcvanan vagyunk. Vannak olyanok, akik most vannak először, de olyanok is, akik már nagyon sokszor voltak itt. Pozsonyból négy diák van, Brassóból nyolc, a Budapestről jött diákok létszáma meghaladja a hatvanat. Elég sok tanár is részt vesz az idei táborozáson. Brassóból szép számban érkeztek látogatóink. Most már olyanná válik ez a táborozás, amelyet mindenki ismer, sokan eljönnek, pár napot itt töltenek. Mindenképpen egy létező, referenciális hely, amelyre lehet számítani, ahol mindig lehet szállást kapni.
-Évről évre több diák érkezik Magyarországról e rusztikus környezetbe. Miért?
-Szerintem azért, mert szeretik a tábort, de a falut is. A falu is nagyon kedves, jó itt élni, néha idegesebb, néha nyugodtabb az itteni életformánk.
-Idén mit dolgoznak, milyen állapotban van a Zólya-ház?
-Épülget. Még nagyon sok időt igénybe fog venni az általunk tervezett munka. Pénz nélkül nem nagyon lehet dolgozni, néhány százezer forintnyi pénzünk van csak, ez pedig egy ilyen nagy épületegyüttes restaurálására hihetetlenül kevés. Munka van, talán idén sikerül egy hálótermet lakhatóvá tenni. Kerítést építünk, ugyanolyan technológiával, ahogyan annak idején volt építve. Igyekszünk megőrizni a műemlékjelleget. Például a kútra már nem volt szükség, de a kútépületet sikerült megmentenünk.
Tóásó Áron Zoltán
Hírek, újdonságok